Allergilise lapse vanema kohustus on lapse allergiast peo korraldajale teada anda. Sageli häbenetakse seda teha ning väike külaline on sunnitud peolaua ääres piirduma heal juhul tükikese banaaniga või vaatama kurvalt pealt teiste pidusöömaaega. Veelgi hullem on variant, kus peale pidu ravitakse sobimatu toidu söömise tagajärjel tekkinud tervisehädasid.

Kui sa korraldad pidu ja ei tunne peole kutsutavaid lapsi võid eriolukordade vältimiseks paluda kutsel toiduallergiatest ja muudest erisoovidest julgelt teada anda.

Kui peokülaliste hulgas on allergikuid, suhtle lisainformatsiooni saamiseks kindlasti enne pidu nende laste vanematega. Küsi nõu ja vajadusel retsepte toidu valmistamiseks. Tee endale selgeks, milliseid toite peaks vältima või on vajalik koostada allergilisele lapsele päris eraldi menüü.

Ära solvu kui lapsevanem soovib panna oma allergikust lapsele toidukoti kaasa. Hea võõrustaja seda aga kindlasti ei eelda. Toredal peol arvestatakse alati iga külalise eripäraga.

Ära pööra peol allergilise lapsele põhjendamatut tähelepanu, ole taktitundeline, ära haletse teda ega rõhuta tema erilisust. Allergikule ei ole vaja katta eraldi lauda. Samas vältimaks segadust ja terviseohtlikke olukordi on oluline eristada selgelt toidud, mida allergik võib süüa.

Pea meeles, et allergilisele lapsele mõeldud toidud sobivad söömiseks ka teistele aga mitte vastupidi!

Jälgi, et lapsed ei istuks laua äärest lahkudes ja tagasi tulles valele kohale. Lauakaartide kasutamine on hea mõte ja aitab seda olukorda kontrollida.

Kui oled tähele pannud, siis restoranides ja üritustel serveeritakse sageli allergikute toit viimasena, sest see tuleb eraldi valmistada. Üllata allergikust külalist, näita et ta on sulle oluline ning serveeri vahelduseks tema toit esimesena.

Ära kunagi õhuta sööma toite, millest allergik on keeldunud väitega, mis see natuke ikka teeb.

Vasta ausalt ja täpselt küsimustele toidu koostise kohta.

Ära arva, et mahe või oma aias kasvatatud toit ei põhjusta kunagi allergiat!

Allergilisi lapsed peavad peol olema pideva täiskasvanute järelevalve all.

Head pidutsemist!

 

« Tagasi