1. aastane laps on veel päris väike ning tema sünnipäeva pikkuseks võiks olla 1-1,5 tundi. Kutsu tema sünnipäevale vaid lähedasi sugulasi ja sõpru. Võimalusel tähista sünnipäeva lapsele tuttavas kohas. Aastane laps ei pruugi nautida võõra peojuhi seltskonda ning mõni suur karvane tegelane võib peotuju selle tõstmise asemel sootuks rikkuda. Arvesta külaliste kutsumisel, et sa ei saa keskenduda sajaprotsendiliselt külalistega tegelemisele vaid pead olema oma lapse päralt. Aseta peo korraldamisel ja läbi viimisel esiplaanile oma lapse vajadused ning harjumused.

Dekoratsioonid

Prindi värvilistele A4 paberitele sünnipäevalapse nimetähed (igale paberile üks suur täht) ja vanus ning augusta iga paberi ülemine serv. Riputa paberist nimetähed lae alla ja kaunista bänner ja peoala serpentiinide ja õhupallidega. Jälgi siiski, et serpentiinid ja õhupallid oleks piisavalt kõrgel ja ei satuks väikelaste käeulatusse. Aseta riiulitele ning lauale vahvaid pilte või mälestusesemeid (esimesed papud, mänguasi vms) lapse esimesest eluaastast. Pane lähedusse ka fotoalbumid, mida külalised saavad sirvida. Kui peole on oodata veel väikeseid beebisid või väikelapsi, eralda ruumist väike ala mängimiseks ning aseta sinna mänguasju.

 

Tegevused ja mängud

Kuna tegemist on väga väikese lapse sünnipäevaga, siis on tegevused mõeldud pigem vanematele lastele või täiskasvanutele. Arvesta mängude korraldamisel, et sünnipäevalaps ei pruugi olla nõus sinu sülest lahkuma ning pead korraldama mänge koos temaga või paluma kellelgi teisel mänge läbi viia.

Mullide puhumise võistlus

Kui peate õuepidu, jaota külalistele mullitajaid ning puhuge kõik koos suuri ja väiksemaid seebimulle. Luba väikestel lastel mulle püüda ja neile järele joosta.

Väike laulupidu

Jaota külalistele lapse muusikariistad, piiksukad, kõrinad jms häält tegevad mänguasjad ning palu esitada vabal valikult üks muusikapala. Jäta ansamblile veidi aega pala ette valmistamiseks. Suurema külaliste arvu korral moodusta mitu ansamblit. Laulu või tantsulembesed õed-vennad ning vanavanemad tulevad esitlusele ainult kasuks. Ära unusta videokaamerat!

Beebi bowling

Tee plastikpudelitest kurikad. Selleks täida lutipudelid (või väiksemad plastikust limonaadipudelid) värvitud vee või riisiga ning aseta ritta. Võistlejate ülesandeks on palliga „kurikad“ pikali veeretada. Veeretamise kaugus vali vastavalt võistlejate vanusele. See mäng sobib hästi ka sünnipäevalapsele endale.

Mõista-mõista

Täida läbipaistev anum luti kujuliste kommidega. Loe enne anumasse asetamist kommid üle ning märgi nende arv üles. Palu külalistel väikesele paberitükile kirjutada mitu kommi nende arvates anumas on. Kes kõige täpsemalt arvab, saab kommid endale.

Beebi-jooks

Jaota võistlejad kaheks või enamaks võistkonnaks. Aseta iga võistkonna ette võrdse arvu mänguasjadega täidetud kast. Võistlusväljaku teise serva aseta tühi kast või kott. Iga võistleja võtab enda ees olevast kastist ühe mänguasja ning roomab toa teise otsa ning asetab mänguasja tühja kasti, roomab tagasi ning annab teate üle. Mäng kestab seni, kuni võistlejate ees olev mänguasjade kast saab tühjaks. Võidab see meeskond, kes esimesena kasti tühjaks saab. NB! Arvesta, et mäng võib roomamise tõttu osutuda täiskasvanutele üle jõu käivaks!

Sünnipäevalapse portree

Jaota külalisele pliiats, vildikad või rasvakriidid, joonistuspaber ning kõvem alus joonistamise jaoks. Pane sünnipäevalaps istuma või hoia teda süles nii, et kõik külalised teda näeksid. Ütle läks ja anna 30 sekundit aega sünnipäevalapse portree joonistamiseks. Kui 30 sekundit saab täis, ütle stopp ning palu igal joonistajal ulatada portree temast vasakul olevale külalisele. Seejärel ütle taas läks ja anna külalistele 30 sekundit aega portreed täiendada. 30 sekundi pärast ütle taas stopp ning pilt ulatatakse edasi. Korda tegevust mitmeid kordi (või kuni laps suudab paigal püsida). Pea meeles, et mängu eesmärk on saada vahvaid pilte, mitte täpset lapse portreed. Riputa „valmis“ pildid seinale või kogu mälestuseks kokku.

Mõistatamismäng „Beebi esimene...“

Enne pidu võta välja lapse pilte, otsi välja lapse esimesed mänguasjad või joonista ise pilte oma lapse olulistest esimestest sündmustest. Aseta pildid ja esemed kronoloogilised järjekorras ruumi seintele-laudadele, aga ära märgi juurde kuupäevi. Jaota külalistele märkmepaberid ning palu neil esemeid ja pilte vaadelda ning arvata iga tähtsa sündmuse toimumise aeg või lapse vanus sündmuse toimumise ajal ning märkida vastus märkmepaberile. Olulisteks sündmusteks võivad olla „haiglast koju“, „esimene hammas“, „esimene pidu“ vms. Võidab see, kellel on kõige rohkem õigeid vastuseid.

Mida beebi oskab

Enne pidu koosta nimekiri asjadest, mida sünnipäevalaps teha oskab (kõndida, lusikaga süüa, tassist juua, plaksutada, kükitada, palli veeretada vms). Pane külalised joone taha ritta ning aseta iga külalise ette maha neli värvilist ruutu või märki. Hakka esitama küsimusi sünnipäevalapse oskuste kohta Näiteks „Kas sünnipäevalaps oskab plaksutada“. Kõik kes vastavad „jaa“ tõstavad käe üles. Õige vastuse korral saab mängija astuda järgmisele ruudule, vale vastuse korral jääb mängija paigale. Kes esimesena kõik ruudud läbib on võitja.

Kirjad sünnipäevalapsele

Enne pidu osta või meisterda väikene karbike. Kleebi näiteks lapse kingakarp värvilise kingitusepaberiga üle. Peo lõpuosas anna igale külalisele kirjutusvahend ja väike paber ning palu kirjutada sünnipäevalapsele mälestuseks mõni tarkusetera, mida ta saab lugeda kui suuremaks kasvab. Võid mõelda välja ka ühise lause alguse, näiteks „sa oled mulle kallis, sest...“ vms. Asetage kirjad väikesesse karpi. Sulgege karp ning hoidke lapsele mälestuseks alles. Lapsele jääb tore mälestus, mille saab avada siis kui on juba suurem ja oskab lugeda.

« Tagasi